Digestoř

18. prosince 2009 v 7:32 | Robert Cvrk
Recirkulace - bezodtahový provoz
Nasávaný vzduch prochází digestoří a vyčištěný od mastnot a pachů se vrací zpět do místnosti. Pára, na rozdíl od odtahového režimu, ovšem v místnosti zůstává. Při recirkulačním režimu je zapotřebí na sání motoru digestoře nasadit uhlíkové filtry, které díky vysoké absorpční schopnosti pohlcují pachové částice.
Odtahový provoz digestoře
Je tou nejlepší variantou pro zachování zdravého a komfortního prostředí ve Vaší kuchyni a přilehlých místnostech. Nezdravý, vařením znečištěný vzduch spolu s párou je odváděn do venkovního prostředí. Váš byt se tak stává čistějším a útulnějším. Pokud používáte k vaření plynové spotřebiče nebo často fritujete, je kvalitní odvětrání výparů v místnosti již nutnost.
Doporučujeme
pokud je to jen trochu technicky proveditelné, používat digestoře v odtahovém režimu, případně kombinovat recirkulační provoz digestoře s odvětráváním pomocí malé domácí vzduchotechniky. Pro zamezení samovolného úniku tepla přes odtahové potrubí doporučujeme použít originální zpětnou klapku pro digestoře. Výhodou je velmi snadná montáž přímo do příruby digestoře, díky které odpadají speciální úpravy na odtahovém potrubí.
Odtahové potrubí
Je právě tou cestou, kterou odsávaný vzduch opouští místnost. Pro bezproblémovou a komfortní funkci digestoře je nutné, aby potrubí bylo co možná nejkratší, po celé délce dostatečně široké s minimálním počtem záhybů a kolen. Pro odtah digestoře doporučujeme použít hladké plastové potrubí minimálně o doporučeném průměru (viz průměr odtahu). U digestoří s výkonem nad 1000 m³/h a při delších a komplikovanějších odtazích doporučujeme použít potrubí s větším průměrem. Nevhodným materiálem pro odtah jsou hliníková flexo potrubí. Při průchodu vzduchu tímto potrubím vznikají na záhybech drobné vzduchové víry, které ztěžují průchod vzduchu a jsou zdrojem nežádoucích vibrací a tím i hluku.
Při budování odtahu je nutné si uvědomit, že v zimních měsících může docházet vlivem rozdílných teplot ke kondenzaci páry v odtahovém potrubí a vzniku kondenzátu. Konec potrubí proto doporučujeme vést v mírném sklonu dolů tak, aby po vypnutí digestoře nezůstával zbytek kondenzátu v potrubí, případně nedošlo k jeho vtečení do digestoře.
U odtahů vedoucích kolmo vzhůru na střechu přes nevytápěné půdní prostory a u sdružených odtahů může vznikat větší množství kondenzátu, které je nutno odvést mimo systém potrubí. Jednoduchý odvod kondenzátu můžete vytvořit pomocí běžného potrubního kolínka, do jehož nejnižší části vyvrtáte malý otvor, kterým po vypnutí digestoře bude kondenzát odtékat. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama